Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. UNRWA: İsrail Saldırıları Sonucunda Yüzbinlerce Filistinli Yerinden Edildi

UNRWA: İsrail Saldırıları Sonucunda Yüzbinlerce Filistinli Yerinden Edildi

haberci haberci -
20 0

BM Ajansı UNRWA, İsrail Saldırılarının Etkilerini Açıkladı

Birleşmiş Milletler’e bağlı BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), sosyal medya platformu üzerinden yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun saldırılarının devam ettiğini ve bu saldırılar sonucunda yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah kentinde dramatik bir durumun yaşandığını belirtti.

Filistinliler Zorla Yerinden Ediliyor

UNRWA’nın açıklamasında, Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulduğu Nekbe’nin (Büyük Felaket) üzerinden 76 yıl geçmesine rağmen, Filistinlilerin hala zorla yerinden edilmeye devam ettiği vurgulandı. İsrail ordusunun 7 Mayıs’ta Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır’la olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiği duyurmasının ardından saldırılarını sürdürdüğü Refah’tan şimdiye kadar 600 bin kişinin kaçmak zorunda kaldığı ifade edildi.

Gazze’deki Savaşın Etkileri

Açıklamada, “Gazze’deki savaş nedeniyle yaklaşık 1,7 milyon insanın evlerini ve sığınaklarını terk etmek zorunda kaldığı, çoğu kişinin defalarca kez yerinden olduğu” belirtildi. İsrail ordusunun, 7 Mayıs’ta Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır’la olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiği hatırlatıldı. İsrail Güvenlik Kabinesi’nin, 10 Mayıs’ta Refah kentindeki kara saldırılarının “alanının genişletilmesine” ilişkin kararı onayladığı ifade edildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir