Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yılmaz’dan Türkiye’nin Madencilik Sektörüne İlişkin Değerlendirme

Yılmaz’dan Türkiye’nin Madencilik Sektörüne İlişkin Değerlendirme

haberci haberci -
18 0

Altın İthalat ve Üretim

Yılmaz, Ankara’da gazetecilerle yaptığı toplantıda Türkiye’nin altın ithalatına 31 milyar dolar harcadığını belirtti. Ülkenin altın ihracatının ise 12 milyar dolar olduğunu ve bu alanda 19 milyar dolarlık ticaret açığı bulunduğunu dile getirdi.

Altın Üretim Potansiyeli

Türkiye’nin altın üretiminin ekonomiye olumlu etkiler sağlayacağını vurgulayan Yılmaz, 6 bin 500 ton metal altın potansiyeli olduğunu ve bu potansiyelin sadece 1500 tonunun keşfedilip üretildiğini ifade etti. Geriye kalan 5 bin ton altının, bugünkü değeri yaklaşık 300 milyar dolar olan yer altında beklediğini söyledi.

Maden Sektöründe Beklentiler

Yılmaz, maden sektöründe yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi. Madencilik izinlerinin hızlandırılması ve maden üretiminin artırılması için adımlar atılması gerektiğini belirten Yılmaz, son 10 yılda madencilik arama ruhsat sayısının ciddi şekilde azaldığını açıkladı.

Yeşil Dönüşüm ve Madencilik

Yılmaz, madencilik sektörünün kendi kendini denetleyecek bağımsız denetim mekanizmalarını oluşturması gerektiğini vurguladı. Yeşil dönüşüm ile madencilik ihtiyacının artacağını belirten Yılmaz, fosil yakıtlardan uzaklaşarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesi gerektiğini ifade etti.

Bor Madeni Potansiyeli

Türkiye’nin bor rezervlerinin dünya genelinde yaklaşık yüzde 70’ine sahip olduğunu belirten Yılmaz, bor madeninin uç ürüne dönüştürülmesi durumunda ülkenin dünya çapında etkili olabileceğini aktardı. Bir ton ham borun 300-500 dolar değerinde olduğunu ancak uç ürüne dönüştürülmesi halinde bu değerin 500 bin dolara kadar çıkabileceğini söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir