Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. YÖKAK’ın Yurt Dışına Açılıyor: Uluslararası Kurumsal Akreditasyon Programı (UKAP)

YÖKAK’ın Yurt Dışına Açılıyor: Uluslararası Kurumsal Akreditasyon Programı (UKAP)

haberci haberci -
14 0

YÖKAK’ın UKAP Programı ile Yurt Dışındaki Yükseköğretim Kurumlarına Akreditasyon Yolu Açılıyor

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖKAK), Uluslararası Kurumsal Akreditasyon Programı (UKAP) adı altında yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının kalite güvencesini değerlendirme ve akreditasyonunu sağlamak için çalışmalarını tamamladı.

UKAP ile Yükseköğretim Kurumlarında Kalite Değerlendirmesi

UKAP, Türkiye’de uygulanan akreditasyon modelini yurt dışına taşıyarak Avrupa Yükseköğretim Alanında Kalite Güvencesi İlke ve Standartlarına (ESG) uyumunu sağlayacak. Program, yönetişim ve kalite, eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme ile toplumsal katkı başlıkları altında toplamda 14 ölçüt ve 46 alt ölçüte dayanıyor.

YÖKAK Başkanı’ndan Açıklama

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, UKAP’ın hedeflerine ulaşması için Avrupa Yükseköğretimde Kalite Ajansları Birliği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvencesi Tescil Kuruluşu (EQAR) tarafından tanınması gerektiğini belirtti. Programın sonbaharda tamamlanması planlanıyor.

Gelecek Hedefler ve Planlar

Kocabıçak, 2028’e kadar Türkiye’de yükseköğretim kurumlarının yüzde 90’ının UKAP kapsamında olmasını hedeflediklerini ve elde edilen deneyimleri daha geniş bir coğrafyaya yaymayı planladıklarını ifade etti. UKAP’ın ilk saha uygulamalarının bu yılın son çeyreğinde başlaması öngörülüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir