Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Guterres’ten UNCTAD’ın 60. Yıl Dönümünde Çağrı: “Küresel Düzeyde Değişim İçin Güçlü Bir Fırsat”

Guterres’ten UNCTAD’ın 60. Yıl Dönümünde Çağrı: “Küresel Düzeyde Değişim İçin Güçlü Bir Fırsat”

haberci haberci -
26 0

Guterres, UNCTAD Liderler Forumu’nda Konuştu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cenevre’de BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD) kuruluşunun 60. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Liderler Forumu programında önemli açıklamalarda bulundu.

UNCTAD’ın Köklü Geçmişi ve Küresel Etkisi

Guterres, UNCTAD’ın köklü bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayarak, kuruluşun uluslararası finansal yapının reformu konusundaki tartışmalara katkı sağladığını belirtti. UNCTAD’ın anlatıları şekillendirerek, uluslararası müzakereleri etkileyerek ve çok taraflılık ilkesini ilerleterek küresel düzeyde değişim için güçlü bir aktör olduğunu ifade etti.

Küresel Zorluklar ve UNCTAD’ın Rolü

Guterres, jeopolitik gerilimlerin arttığı, eşitsizliklerin derinleştiği ve iklim krizinin gelişmekte olan ülkeleri sert bir şekilde etkilediği bir dönemde UNCTAD’ın netliği ve kararlılığının önemine dikkat çekti. Uluslararası finansal yapının işlevsiz ve adaletsiz olduğunu belirten Guterres, gelişmekte olan ülkelerin borç batağına saplanmasının engellenemediğini dile getirdi.

UNCTAD’ın Yeni Yönelimi ve Reform Çalışmaları

Guterres, UNCTAD’ın Genel Sekreteri Rebeca Grynspan’ın başlattığı reform çalışmalarını memnuniyetle karşıladığını belirterek, yeni “marka çalışması”nın gelişmekte olan ülkeleri korumayı güçlendirmeyi hedeflediğini vurguladı. UNCTAD’ın sistemdeki boşlukları tespit etme ve kapatma rolünün hala temel öneme sahip olduğunu vurgulayan Guterres, ticaretin zorluklarla dolu bir dönemde UNCTAD’ın bu süreci şekillendirmede önemli bir rol üstleneceğini dile getirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir